London közponjába...
2005.08.24. 14:07
Westminster apátságtól Trafalgar Square-en átt Greenwich-ig
LONDON KÖZPONTJA
Westminster és Pimlico
A Londonnal való ismerkedést sokan ma is a Westminster és környékével kezdik. Ez nem véletlen, hiszen a város látnivalói közül a parlamentet és a Westminster-apátságot senki sem mulaszthatja el. Érdemes először a Westminster Bridge-re (Westminster híd) elsétálni, ahonnan megcsodálhatjuk a Parlament fenséges épületét. A Westminster híd jobboldali hídfőjénél a Boadicea-szoborcsoport áll, középen a kelta királynő szobra, aki az I. században fellázadt a rómaiak ellen. A negyed központi része a Parliament Square (Parlament tér), ahol több híres brit történelmi személy szobra található. Közöttük találjuk Robert Pee, Benjamin Disraeli, Palmerston és Churchill miniszterelnököket, Abraham Lincoln amerikai elnököt, valamint Derby rabszolgafelszabadító gyarmatügyi miniszter szobrát. A teret számos fontos középület övezi, mint például a neogótikus Middlesex Guildhall (Middlesex Tanácsháza). Minden év január 1-jén Westminster polgármesterének vezetésével ünnepséget (London Parade) tartanak, amikor is mintegy 10 ezer zenész és mutatványos, valamint feldíszített kocsik vonulnak fel a Parliament Square-től a Berkley Square-ig.
Whitehalltól a Trafalgar Square-ig
A Westminstertől a Trafalgar térig a Whitehall utca mentén húzódik London kormányzati negyede. Mind az utca, mind a negyed nevét a korábban itt állt, és 1698-ban leégett királyi palotáról kapta. A Whitehallt a Trafalgar tér zárja, amelyet az 1830-as években alakítottak ki Nelson admirális, valamint az 1805-ös trafalgari győzelem emlékére. A tér közepén áll a korinthoszi stílusú Nelson's Column (Nelson-emlékoszlop), tetején az admirális szobrával. A Whitehall és a tér találkozásánál I. Károly szobra, a téren pedig számos brit tengernagy szobra és IV. György lovasszobra látható. A híres képtárak mellett a teret a Brit Nemzetközösség egyes tagjainak házai szegélyezik, köztük a Canada House és a South Africa House is. A tértől nyugatra áll a Viktória királynő tiszteletére emelt Admirality Arch, amelyen keresztül a Mall a Buckingham-palotához vezet. Minden év október végén rezesbandák felvonulásával rendezik meg a Trafalgar Napi Parádét, amelyen a Napóleon elleni, 1805-ös tengeri győzelemről emlékeznek meg. Karácsonykor pedig minden évben kis ünnepség keretében gyújtják meg a Norvégiától ajándékba kapott fenyőfa fényeit.
Új:
Cabinet War Rooms and Churchill Museum: Emelkedtek a belépők.
St James's és a Buckingham-palota környéke
A Trafalgar tértől nyugatra terül el St James's negyede számos gyönyörű parkkal és a Mallt szegélyező palotával, köztük a királynő rezidenciájával, a Buckingham palotával, és több, a monarchia életében ma is fontos szerepet betöltő épülettel. Az itteni látnivalókkal és a parkban tett sétával akár egy egész napot is kellemesen eltölthetünk. A számos királyi épület mellett érdemes a Pall Mall és környékének utcáit is felkeresni, amelynek házaiban a London előkelő klubjai húzódnak meg. Ezekbe ugyan aligha lesz lehetőségünk belépni, de az itt tett séta során megismerkedhetünk legtöbbjük igen érdekes történetével.
Új:
Spencer House: Emelkedtek a belépők
Buckingham Palace: Július 30 és Szeptember 27 között kombinált jegy is vásárolható a Buckingham-palotába
Mayfair és a Piccadilly
A Regent Street-Piccadilly-Hyde Park-Oxford Street által határolt, a Piccadilly kivételével csendes Mayfair ugyan nem kínál jelentős, turisták által gyakran felkeresett látványosságot, de aki erre jár, biztosan talál néhány érdekes látnivalót. A Mayfair London egyik legelőkelőbb negyede, ahol szaúd-arábiai olajsejkektől kezdve számos gazdag ember él. Ennek megfelelően néhány igencsak exkluzív üzlet - főleg a Piccadilly-n és az azt szegélyező árkádokban -, s számos luxusszálló is található itt. A Mayfair központjában található Grosvenor Square a város egyik legnagyobb tere, amelyet az Egyesült Államok szépnek aligha nevezhető, kolosszális méretű nagykövetsége ural. Előtte Franklin Delano Roosevelt szobra áll, amelyet 1948-ban közadakozásból állítottak. A tértől délre futó utcán található az a kis kápolna, a Grosvenor Chapel, ahol az amerikai katonák részt vettek a bevetésük előtti utolsó istentiszteleten. A Grosvenor tértől délkeletre található a Mayfair másik nagy tere, a Berkley Square. Délkeleti sarkán áll a Landsowne House, amely korábban Landsowne márki magánpalotája volt, ma a Ministry of Defence (Hadügyminisztérium) egyik részlege működik benne.
Új:
Handel Museum: Új kiállítás: What Messiah Means to Me (Amit a Messiás nekem jelent ...). Emelkedtek a belépők.
Soho
A Soho a Leicester Square-rel és Piccadilly-vel együtt London egyik legszínesebb része. A városrész a középkorban az Abingdon-i zárda szántóföldje volt, majd VIII. Henrik a White Hallhoz tartozó parkhoz csatolta, miután elkobozták a katolikus egyház vagyonát. A negyed neve, So-Ho, a monmouth-i herceg követőinek volt a csatakiáltása, amelyet 1685-ben az utolsó angol földön vívott csatában, a Sedgemoor-i csatában használtak. A csatát követően francia hugenották telepedtek le ezen a területen, a XX. század elején pedig görög, olasz, majd német, orosz és lengyel bevándorlók költözött ide. A ötvenes évekre a Soho London piroslámpás negyede lett, amelyet a hatóságok nem igazán néztek jó szemmel. Ennek következtében az ablakokból ugyan eltűntek a lányok, de a pincékben és alagsorokban egymás után nyíltak a sztriptíz bárok egészen a hetvenes évekig. Azok, akik még nem költöztek el, 1972-ben megalakították a Soho Society-t (Soho Társaságot), azzal a céllal, hogy visszaállítsák a negyed eredeti jellegét. Ma már a Westminster-i kormányzat támogatásával a negyed lassan újra visszanyeri bohém jellegét. Rengeteg étterem és bár nyílt, igaz néhány szexbolt és szexklub is megmaradt, de ma már az ilyen szolgáltatásra nem vágyók is jól érzik itt magukat. A Soho London meleg közösségének is központja.
Új:
Museum of Transport: Megkezdődött a múzeum átalakítása.
Covent Garden
A mai Covent Garden helyén korábban kertek álltak, ahonnan a középkorban a Westminster-apátságot látták el zöldséggel. A Covent Garden mai arculata a XVII. század elején alakult ki, amikor a gróf unokája megbízta Inigo Jones-t, a király építésvezetőjét, hogy London első igazi terét alakítsa itt ki. Jones számos ház mellett felépítette a Szent Pál-templomot is, majd a tér további átalakuláson esett át miután Edward Russell, Bedford akkori hercege megelégelte az itteni szemétdombot, és 1830-ban megépíttette a középen álló csarnokot. A csarnok nemcsak jóval több árusnak adott otthont, de híres volt vacsorázó helyeiről is, amelyeket a színházba járó közönség az előadások után szívesen látogatott. A piacot 1974-ben átköltöztették Nine Elms-be, majd irodaházzá akarták átalakítani. Szerencsére a londoni önkormányzat másképp döntött. A Fowler's Market-ot kis boltokká, a Jubilee Market-ot befedése után általános piaccá alakították át. A régi virágpiac (Flower Market) ma a Közlekedési Múzeumnak ad helyet. A Covent Garden vonzerejét nemcsak a mindenfélét árusító boltok, hanem az itt fellépő művészek, zenészek és artisták is adják. Különösen érdemes ellátogatni júliusban a Jazz on the Street fesztivál alatt, amikor is számos szabadtéri helyen jazz együttesek és szólózenészek lépnek fel ingyen.
Új:
Museum of Transport (Közlekedési Múzeum)
Megkezdődött a Közlekedési Múzeum átalakítása, amely 2007 elején fejeződik be.
Strand
A Strand, ahogy neve is mutatja, korábban közvetlenül a Temze-partján feküdt. A XII. századtól kezdve főúri paloták épültek ide, amelynek francia stílusú kertjeik a folyóig értek. Az akkori rakpartot lakói gazdagságának köszönhetően már 1532-ben kikövezték. A múlt századig a Strand az egyik legdivatosabb lakóhely volt a városban. Ma már lakójellegét jórészt elvesztette, de így is számos elegáns szálloda és színház található itt, Trafalgar téri részét pedig üzletek szegélyezik.
Új:
Somerset House - Gilbert Collection, Hermitage Rooms és Courtauld Institute Gallery: Új kiállítások
Roman Bath: Belépő: felnőtteknek 0,50, gyerekeknek és nyugdíjasonak 0,25 font.
Holborn és Clerkenwell
A Strandtől északra fekvő Holbornt gyakran jogásznegyednek is nevezik, mert itt találhatók az angol jogrendszer legfontosabb intézményei. Nevét a Fleet folyóról, a Temze egyik, ma már nem létező mellékfolyójáról kapta. Holborn a jogi intézmények mellett néhány kitűnő, bár kicsiny múzeummal is büszkélkedhet. A szomszédos, a City-től észak-nyugatra fekvő Clerkenwell neve állítólag a Clerk's Wellről, a papok kútjáról ered, amely mellett felállított színpadon misztériumjátékokat adott elő egy William Fritz Stephen nevű pap 1174-ben. A negyed a viktoriánus korban nyomornegyedeiről volt híres. Később olasz emigránsok telepedtek le itt, köztük Mazzini, majd Garibaldi. A negyed ma már egyre divatosabb lakónegyede a városnak, s számos elegáns étterem is található itt.
City
A City, melynek szó szerinti jelentése város, 1766-ig fallal volt körülvéve és a mai London többi részétől független volt, így a város falai alatt álló Towertől is. Tulajdonképpen London városát a City jelentette. Függetlenségét hosszú harc és rengeteg pénz árán váltotta meg. A mindenkori uralkodó ma is csak úgy lépheti át a City határát, ha a City polgármestere, a Lord Mayor fogadja és kíséri. A City-ről sok embernek mi más is jutna eszébe, mint a pénz. A City számos bank, biztosító és más cég központjának ad otthont már évszázadok óta. Miközben nappal több, mint háromszázezer ember dolgozik itt, a City-t állandóan mindössze 5 ezer ember lakja. A háború utáni irodaépítési láz ellenére a City London ma is látnivalókban gazdag része. A Szent Pál-székesegyház mellett számos templomot, hajdani céh székházát, bankot és más történelmi emléket láthatunk itt.
Új:
St Paul's Cathedral: Felújjítják a székesegyházat
Tower Hill
A City szomszédságában található Tower Hill és környéke a XVI. század elejéig - amikor is VIII. Henrik a White Palace-ba költözött - az angol királyok hatalmi központja volt. Világörökség státusza ellenére, a Tower kivételével ma már alig maradt meg más történelmi emlék a környéken. A Tower Hill Station metrómegállónál kiszállva a Trinity Square Gardens-hez jutunk, amely a XVIII. századig rendszeres kivégzések helye volt. Itt akasztották fel 1535-ben Mórus Tamást is. A parkban áll az I. és II. világháborúban elhunyt 12, valamint 24 ezer tengerésznek emléket állító Tower Hill Memorial, s nem messze innen a hajósok céhének székházaként 1515-ben épült Trinity House (Szentháromság-ház), valamint a Port of London Authority (Londoni Kikötői Hatóság) görög templomhoz hasonlító épülete.
Új:
Tower: Új jegyárak és érdekes rendezvények
Oxford Street és Marylebone
Az Oxford Street neve nem onnan ered, hogy valaha Oxford felé vezetett. Nevét Robert Harley-ról, Oxford grófjáról kapta, aki a XVIII. században a területet birtokolta. A majdnem egy mérföld hosszú utca ma London egyik legismertebb bevásárló utcája, ahol az elegáns Selfridges áruháztól a bazár jellegű boltokig minden megtalálható, és szinte mindent lehet kapni. Az Oxford Street-től északra elterülő Marylebone negyed, amely nevét az itt álló St Mary-on-Tyburn-templomról kapta, elsősorban a Madame Tussaud's és a Sherlock Holmes Múzeumról híres, de lehet itt más érdekességeket is találni.
Új:
Madame Tussaud's Museum: Emelkedtek a jegyárak
BBC Television Centre: Új árak és új program: CBBC Tour
Hyde Park
A Hyde Parkot 1536-ban nyilvánította királyi parkká VIII. Henrik, amely kitűnő vadászterület volt akkoriban. Miután megszűnt a vadászat és 1637-ben megnyitották a nagyközönségnek, a park számos jelentős helyi és nemzeti eseménynek adott otthont és minden évben több koncertet is tartanak itt. A sportot kedvelők négy mérföldes lovagló- és bicikliösvényt, valamint görkorcsolyautat találnak itt. A parkban számos, köztük ritka madár is fészkel. A legtöbbet a Peter Pan szobortól nem messze, a tóban láthatjuk.
Új:
Wellington House: HQS Wellington Open Day (Wellington House nyíltnap)
Kensington Palace: Új kiállítások és új jegyárak
LONDON KELETI RÉSZE
Smithfield és Spitalgate
Smithfield és Spitalgate negyede a City tőszomszédságában, de már a hajdani városfalakon kívül található. Spitalgate nevét a St Mary Spital, középkori egyházi kórházról kapta, amelynek környékén a XVII. századtól egyre több bevándorló telepedett le. A városrész legnagyobb vonzerejét nem csak az itt található nagyszerű London Múzeum és a modern művészeteknek helyet adó Barbican Art Centre adja, de az itt található számos piac miatt is érdemes hétvégén ide látogatni. A kerület ma Nagy-Britannia bengáli és pakisztáni közösségének központja. A Brick Lane körüli részt ma már hivatalosan is Bangla Town-nak nevezik. A negyed utcáin sétálva, de különösen a negyed piacain ma is számos színes keleti anyagot árusító bolttal találkozunk, ahol az ember szinte már úgy érzi magát, mintha Dakka utcáin sétálna. Mindenütt tipikus bengáli balti house-nak nevezett éttermek kínálják olcsó és ízletes ételeiket, s ha betérünk egy-egy boltba, sokszor fényévnyi messzeségbe tűnik a modern szupermarketek világa.
Új:
Sutton House: Emelkedtek a belépők.
Docklands
A mai Docklands London hajdani kereskedelmi és gazdasági életének ütőere volt. Már a XVI. században több mint húsz hajót tudtak a dokkok egyszerre kiszolgálni, de igazán a XIX. század eleje óta növekedett rohamosan a dokkok száma. A dokkok, amelyek közül a King George V. 1921-ben épült, a modern hajóknak már túl kicsinek bizonyultak és a hetvenes évekre megszűntek működni. Ahol az 1960-as években még ötven-ezren dolgoztak, 1980-ra már csak háromezer ember kapott munkát. A Docklands felélesztését 1981-ben kezdték. Az építészek elképzelése az volt, hogy helyén majd az irodák mellett lakásokat is építenek, és a vízisportoknak kedvező feltételeket teremtve csalogatják vissza a gazdagabb londoniakat a városba. Az építkezések ma is tartanak, s az eredmény még ma sem túl meggyőző. A Docklands egyes részei ma is üresek, így a Tobacco Dock is. A hajdani dokkok világából ma már csak kevés maradt, de a csillogó irodaházak között még megtalálhatók régi, s általában átalakított raktárak, viktoriánus teraszos házak és a Limehouse negyedben London legjobb és legrégebbi pubjai közül is jó néhány.
Greenwich és környéke
Greenwich London egyik legkellemesebb része, s a közép- és felső osztályoknak ma is egyik kedvelt lakhelye. Nevét az angolszász, zöld kikötő szóból kapta. A Greenwich központjában álló palota 150 évig királyi lakhely volt, s itt született VIII. Henrik és I. Erzsébet is. Greenwich és környékének látnivalóira érdemes legalább egy teljes napot rászánni, főleg a hajók és a hajózás szerelmeseinek, akik számos érdekességet találnak itt együtt.
Új:
Old Royal Naval College: Nelson Room (Nelson szobája)
National Maritime Museum: Nelson and Napoleon (Nelson és Napóleon)
LONDON ÉSZAKI RÉSZE
Bloomsbury és Euston
Oxford Street folytatásától, a New Oxford Street-től északra fekvő Bloomsbury nem annyira műemlékeiről, mint inkább múzeumairól, kisebb galériáiról és oktatási intézményeiről híres. A negyed művészi és tudományos élete a két háború között bontakozott ki, amelyet olyan egyéniségek munkássága jellemzett, mint Virginia Woolf, E. M. Foster vagy John Mayard Keynes. A jelentős műemlékek hiánya ellenére érdemes felkeresni a római stílusú oszlopokkal díszített Sicilian Avenue-t, az antikváriumokkal és kávézókkal teli Museum Street-et és a ma is impozáns tereket. Euston és a King's Cross környéke Bloomsbury-vel ellentétben első pillantásra nem túl vonzó, s látnivalókban sem bővelkedik. Ennek ellenére itt találjuk London talán legimpozánsabb épületét, a neogótikus stílusú King's Cross állomást.
Új:
British Museum: Új kiállítások: Mummy: the Inside Story (Múmia: A belső), Kabuki Heroes (Kabuki hősök) és Afrika év
Camden és a Regent's Park
A Camden és a Regent's Park környéke csak 1790 óta létezik, addig földek és mezők húzódtak itt. Camden város alapítását Charles Prattnek, Camden grófjának köszönheti, aki gazdagabb családokat telepített le itt és elkezdte a főutcát építeni. A városra jelentős hatást gyakorolt a hajózható Grand Union csatorna elkészülte 1820-ban, és a vasút megépülése, amelyen az ír bevándorlók többsége is érkezett. Camden igen népszerű bevásárló és szórakozó negyeddé vált a múlt század végére, s amikor 1907-ben megnyílt a metróállomás, a város végérvényesen London részévé vált. A II. világháborút követően jelentős számú ciprusi görög, majd később bengáli és bangladesi bevándorló érkezett ide. A negyed ma is megőrizte kozmopolita jellegét. A Regent's Parkot a királyi építész, John Nash tervezte 1811-ben a Cumberland Terrace-on álló számos luxusvillával és manikűrözött kerttel (Queen Mary's Rose Garden) együtt. A park ma London legnagyobb szabadtéri �sportcentruma�, de 1845-ig nem engedték be a nagyközönséget. A parkot az Outer Circle és Inner Circle körutak ölelik körbe, rejtett zugaiban mintegy 100 madárfaj és számos vándormadár költ. Aki londoni látképet szeretne készíteni, az jó időben menjen fel a Primrose Hill dombra.
Új:
London Zoo: Meet the Monkeys (Találkozz a majmokkal)
Islington és Stoke Newington
Islington és Stoke Newington London etnikailag egyik legszínesebb részei közé tartozik. Islington a XVIII. századig népszerű fürdőhely volt, de a XX. század elejére igencsak lezüllött, majd az 1990-es években újra a gazdag üzletemberek érdeklődésének központjába került. Stoke-kal együtt népszerűek éttermeik és pubjaik is. A két kerület irodalmi vonatkozása az, hogy George Orwell Islingtonban élt, amikor megjelent az Állatfarm című könyve, míg Stoke irodalmi hírnevét az öregbítheti, hogy Daniel Dafoe itt írta a Robinson Crusoe-t.
Hampstead és környéke
Hampstead London egyik legelegánsabb, legszebb része, ahol sok londoni szeretne élni, de ezt csak a gazdagabbak engedhetik meg maguknak. Hampstead akkor vált felkapott üdülővé, amikor a XVII. században egy doktor felfedezett egy helyi gyógyforrást, amelynek vizét palackozták is. A városrészt ma dombjai, erdői, kis tavai és legelői teszik vonzóvá. Hampstead gyönyörű parkjában, a Hampstead Heath-en minden évben vásárt (Bank Holiday Fair) rendeznek és a Kenwood House-nál szabadtéri koncerteket tartanak. A Church Row és a Downshire Hill London legépebben megmaradt György-kori utcái. Itt található London számos régi híres kocsmája, mint a Flask és a Spaniard's Inn is, amelyeket hajdan gyakran látogattak olyan híres irodalmi személyiségek, mint Keats és Byron. Hampstead környékén nem sok látnivalót talál a látogató, de a foci szerelmesei szívesen felkeresik a Wembley Stadiont és talán érdekes lehet megnézni a neasdeni hindu Shri Swaminarayan-templomot is.
Új:
Fenton House: Emelkedtek a belépők.
LONDON NYUGATI RÉSZE
Belgravia és Chelsea
Belgravia és Chelsea London legexkluzívabb negyedei, ahol Anglia leggazdagabb emberei közül több is lakik. Belgravia-ban mintegy 25 nagykövetség található, amely miatt a negyedet sokszor Embassy Land-nek, azaz a nagykövetségek földjének hívják. Központja az 1825 és 1835 között kialakult Belgrave Square, ahol a régenskor klasszicista építészetét csodálhatjuk meg. Ezen kívül a látogatókat nem sok látványosság várja. Az eredetileg kis halászfalu, Chelsea a XVI. századra már az arisztokrácia kedvelt lakhelyévé vált, így nem csoda, hogy sokáig a �paloták falujának hívták�. A negyed életében a XIX. századtól egyre fontosabb szerepet játszottak a művészetek is. Számos galéria nyílt és az Old Church Street 143 szám alatt megalakult a Chelsea Művészeti Klub (Chelsea Arts Club). Chelsea szintén fontos szerepet játszott az ország hadtörténetében is. Itt van London legnagyobb laktanyája, a Chelsea Barracks és a brit veteránok kórháza, a Royal Hospital. A városrész ugyan csak híres az évente megrendezett Chelsea Virágkiállításról (Chelsea Flower Show), a Chelsea Football Club-ról, s kellemes sétát tehetünk a Temze menti sétányon, a Cheyne Walk-on.
Új:
Carlyle�s House: Emelkedtek a belépők.
Lindsey House: Új látnivaló a London útikönyvben.
Kensington és környéke
Előkelőségben Kensington és környéke (Knightsbridge és Notting Hill) aligha marad el Belgravia és Chelsea mögött, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy itt találhatók London legexkluzívabb áruházai, köztük a Harrods, a Harvey Nichols és a Beauchamp Place. A negyed elsősorban pubjairól és fogadóiról volt híres, és arról, hogy sok útonálló rejtőzött itt annak idején. Ma a negyedet elsősorban fantasztikus múzeumai miatt keresik fel, így talán nem véletlen, hogy angolul Museumland-nek, azaz (Múzeumországnak) hívják. Notting Hill, míg hajdan elsősorban szegény karibi bevándorlók lakták, ma London egyik legdivatosabb lakónegyede, látnivalókban aligha bővelkedik, mégis igen népszerű a turisták körében. A fő vonzerőt a hétvégi Portobello piac, vala-mint az augusztusi Notting Hill karnevál jelenti.
Új:
Natural History Museum: Új kiállítások
Victoria & Albert Museum: Új kiállítások
Royal Georgraphical Society: Új kiállítás: With Scott to the Pole (Scottal a Sarkra)
Hammersmith, Fulham, Chiswick és London nyugati része
Hammersmith, Fulham, Chiswick és London nyugati része valószínűleg nem szerepel a legtöbb látogató főbb célpontjai között, mégis aki ellátogat ide, biztosan nem fog csalódni az itteni látnivalókban. A nemesi és polgári házak mellett számos érdekes múzeum is várja a turistákat, de a városrész - elsősorban folyóparti - kávézói és teraszos éttermei is kellemesek.
Új:
Osterley House and Park: Emelkedtek a belépők.
London Transport Museum � The Depot: Látogatás időpontjai 2005-ben. Emelkedtek a belépők.
Syon Park: Emelkedtek a belépők.
Richmond és környéke
A Temze partján található Richmond London egyik legszebb, s pont ezért legdrágább része. Richmond, amelyet korábban Shene-nek hívtak, nevét VII. Henrik kedvenc grófságáról akkor kapta, amikor a király palotát építtetett a folyóparton. A városrész vonzerejét nemcsak folyóparti elhelyezkedése, gyönyörű házai és zöld parkjai adják, de jó éttermei és kellemes pubjai is, amelyek tömve vannak rajongókkal a twickenhami rögbimeccseket követően. Richmondtól nem messze Kew-ban található London egyik méltán legnépszerűbb látnivalója a Kew Botanikus Kert. Richmondtól nyugatra, London délnyugati szélén a szarvasokkal teli Bushy Park mellett található a város legszebb palotája a Hampton Court.
Új:
Kew Gardens: Gardens of Glass (Üvegkertek) kiállítás.
Hampton Court: Új árak és érdekes események.
Ham House: Emelkedtek a belépők.
Kew Bridge Steam Museum: Emelkedtek a belépők.
Windsor és Eton
Windsor és a Temze túlpartján álló Eton ma is az egyik legkedveltebb turista célpont. A legfőbb látnivaló természetesen a Windsori-kastély, Európa legnagyobb várkastélya, de kellemes sétát tehetünk a folyóparton és a parkokban, etethetjük a hattyúkat, és nyáron csónakot bérelhetünk vagy sétahajózhatunk. Gyermekeink bizonyára nem bánják majd azt sem, ha a Legoland-be is elvisszük őket.
Új:
Legoland: Új attrakciók.
LONDON DÉLI RÉSZE
Southwark és Borough
A Southwark, amelynek jelentése déli rakpart, már évszázadokon át nagy jelentősséggel bírt azáltal, hogy sokáig csak itt, a London Bridge-nél lehetett átkelni a Temzén. Nem véletlen, hogy számos fogadó épült az erre járó kereskedők kiszolgálására és itt voltak a Tudor-kor legjelentősebb színházai, ahova még I. Erzsébet is �elmerészkedett�. Az ipari forradalmat követően itt is egymás után épültek a dokkok és a melléjük települt feldolgozó üzemek. A háború bombázásai iszonyatos károkat okoztak, amelyeket csak súlyosbított, hogy az 1970-es évekre a dokkok többsége megszűnt. Így nem csoda, hogy a déli part London legszegényebb része maradt. Szerencsére ez ma már változik. A 80-as és 90-es évek óta egyre több múzeum és galéria nyílt, s megpróbálják megmenteni a városrész kulturális örökségét is.
Új:
Shakespeare's Globe:
Emelkedtek a belépők
Új kiállítás: Shakespeare és a lőporos összeesküvés (Shakespeare and the Gunpowder Plot)
HMS Belfast
A felnőtt belépő jegyek ára 8 font, a többi változatlan.
Hay�s Gallery
Oyster and Seafood Fair (Osztriga és tengeri herkentyű vásár), szeptember 9-11.
London Dungeon
Emelkedtek a belépők.
Southbank és Lambeth
Miközben a Westminster Bridge és a Waterloo Bridge között fekvő Southbank és környéke aligha fog bármilyen építészeti elismerésben részesülni, s az építkezések még jó ideig zavarhatják a látogatókat, a környék egyre népszerűbb kulturális látnivalói és rendezvényei miatt. Itt található Nemzeti Filmszínház, a National Film Theatre, a Királyi Nemzeti Színház, a Royal National Theatre és jó néhány más érdekes látnivaló, s a Temze-parton álló óriáskerékből pedig a város egyik legszebb panorámája tárul elénk. A Southbank Centre-ben például három jelentős koncertterem is várja a zenerajongókat Aki a déli part emlékeit szeretné felkeresni, annak érdemes a Westminster Bridge-től elindulnia és végigsétálni a Temze-parton egészen a Tower Bridge-ig. A Soutbanktól délre fekvő Lambeth eredeti neve még Lanchei volt és már 1086-ban megjelent a Doomsday Book-ban, az évszázadok során alakult át Lambeth-szé. A negyed sosem játszott túlságosan jelentős szerepet London életében, bár a Canterbury-i érsek rezidenciája már a XII. század óta itt áll. A kerületben számos kevésbé ismert, de érdekes múzeum található.
Új:
Imperial War Museum: Új kiállítás: The Children's War (Gyermekek háborúja)
British Airways London Eye: Sétahajózással kombinált belépők
Saatchi Gallery: A Soutbankre költözött a galéria.
London Aquarium: Négy új akváriummal gazdagodott a Londoni Akvárium kiállítása.
County Hall Gallery: Dalí Universe: A Dalí Universe kiállítás mellett időszakosan látható Picasso mintegy 100 művéből álló gyűjtemény.
London déli részének egyéb látnivalói
A Southbank és Southwark kivételével csak kevesen keresik fel London más déli részeit. A tenisz miatt Wimbledont mindenki ismeri, de a helyi szélmalom múzeumot és a buddhista templomot is érdemes felkeresni. A Battersea Park nagyon kellemes hely, míg a sörkedvelők biztosan nem fognak csalódni az ismert Wandsworth-i sörgyárban, a Young's Ram Brewery-ben és az ott fogyasztható finom nedűben. Dél-London egyik legkellemesebb része Dulwich, Hampstead déli megfelelője, amely London egyik legrégebbi �faluja�. Látnivalói közül galériáit érdemes kiemelni. Ha pedig London karib-szigeteki etnikumainak életével akarunk megismerkedni, akkor aligha találunk érdekesebb helyet, mint Dél-London legszínesebb részét, Brixtont.
|