Anglia zenéje
2006.01.07. 13:21
a lemezlovasoktól a komolyzenén át a népi muzsikáig:)
A brit zeneipar titka a tehetségekben és a tehetségek felkarolásában rejlik. Éves szinten a világon London büszkélkedhet a leggazdagabb zenei programkínálattal. Ha csak a klasszikus zenét nézzük, a brit fővárosban négy államilag támogatott szimfonikus zenekar, valamint két nemzetközi operaház működik, melyek közül az egyik kizárólag angol nyelvű operákat ad elő.
A szigetország számos nemzetközi rendezvény házigazdája is, így a leedsi Nemzetközi Zongoraversenyé vagy a kétévente Cardiffban megrendezett „A világ legjobb énekese” versenyé.
Az Egyesült Királyság továbbra is domináns szerepet tölt be a pop- és rockzene világában. A pop színpada gyorsan változik, hiszen az új lány- és fiúbandák, a funk, techno vagy house zenét játszó együttesek gyorsan túllépnek a regionális klubok határain, hogy országos, majd nemzetközi hírnevet szerezzenek. A londoni klubokból indult UK garage stílus viharos gyorsasággal jutott fel a zenei toplistákra és hódította meg az USA-t. Az Asian Underground mozgalom ötvözi a klasszikus indiai és a Bollywood zenét a breakbeat-tel, dzsesszel és elektronikával, és előadói között olyan nagy nevek szerepelnek, mint Talvin Singh és Nitin Sawhney. Az elmúlt években walesi együttesek - köztük a Stereophonics, a Catatonia, a Manic Street Preachers és a Super Furry Animals - tettek szert nemzetközi hírnévre; az utóbbi együttes negyedik albuma, a Mwng, teljes egészében Walesben készült. A szigetországban nevelkedett feketék között nagyon sok a tehetség. Közéjük sorolható a díjat díjra halmozó Craig David. Az Electronica a Massive Attack nyomdokain halad, a Chemical Brothers, az Underworld és az Aphex Twin továbbra is rendkívül sikeres, mégis kísérleti klubmuzsikát komponál.
Közben a régóta pályán lévő zenészek is tovább öregbítik hírnevüket. Phil Collins, Elton John, David Bowie, Sting, Paul McCartney a világ minden táján alkotnak és fellépnek. A zenére gyakorolt befolyásukért, filmzenéikért vagy a közelmúltban elkészült munkáikért több elismerésben is részesültek. Hozzájuk képest új egyéniség a zenei palettán Robbie Williams, aki egymás után több alkalommal is elnyerte a brit popzenében elért eredményeket méltányoló Brit Awards díjat, amelynek köszönhetően már régóta ő az Egyesült Királyság legünnepeltebb énekese.
A britek zenei étvágya túlmegy a pop- és rockzenén, a klasszikus muzsikán és az operán. Komoly hagyománya van a népzenének is. Észak-Írországban a népzenei együttesek kocsmákban és klubokban lépnek fel; Skóciában és Walesben fesztiválok keretében ünneplik a gael és kelta zenét. Az országos fesztiválokon népszerű a dzsessz és a blues is.
Londoni zenei egységünk a kontinensről számos művészeti vezetővel és partnerrel működik együtt magas színvonalú programjaink tervezésén, kivitelezésén és értékelésén. Célunk, az Egyesült Királyság egy újabb arculatának feltárása, hosszú távú külföldi kapcsolatok kiépítése valamint, egy fiatal közönség kialakítása. Saját heti rádióműsorral ‘The Selector’ rendelkezünk, mely a brit zenei paletta legjobb kínálatával szolgál. Látogass meg minket a központi zenei oldalunkon is.
|