Anglia : Robbanás Lonon mellett |
Robbanás Lonon mellett
2005.12.28. 23:00
2005. december 13. 18:31
Eloltották a dél-angliai olajtartályokat, de kisebb tüzek még égnek
A nagyításhoz kattintson a képre
A három napos tűzvészben negyvenketten sérültek meg, és több száz környékbeli lakóház vált lakhatatlanná
Háromnapos küzdelem után, kedd estére eloltották a vasárnap hajnalban kigyulladt dél-angliai olajtelep összes égő tartályát, jóllehet a telepen kisebb tüzek még mindig égtek. A robbanássorozatban összesen negyvenketten sérültek meg, valamint több száz környékbeli lakóház legalább időlegesen lakhatatlanná vált.
A nagyításhoz kattintson a képre
A Hertfordshire grófságbeli Hemel Hempstead mellett, Londontól északnyugatra működő Buncefield olajtároló telepen vasárnap hajnalban történt a tűzoltóság szerint békeidőben szinte példátlan erejű robbanássorozat, amelynek következtében összesen húsz, egyenként 14 millió liter olajat és olajszármazékot tartalmazó óriáskonténer kapott lángra. A robbanások dörejét Hollandiában is hallani lehetett; a több kilométer magasra emelkedő, műholdfelvételeken is jól látszó sűrű olajfüst csaknem négyezer négyzetkilométeres területet borított be Dél-Angliában, beleértve London jelentős részét is.
A tűzvészt, amelynek okát még vizsgálják, a területileg illetékes, Hertfordshire grófságbeli tűzoltóság parancsnoka az eddigi legnagyobb, békeidőbeli európai ipari katasztrófának nevezte. A 16 kilométerre lévő Luton repülőtér közelsége miatt kezdetben elterjedt, hogy repülőgép becsapódása okozta a szerencsétlenséget, ezt azonban a rendőrség szinte azonnal kizárta, és közölte: nincs ok annak feltételezésére, hogy terrorcselekmény történt.
Az oltás során, amelyben 180 tűzoltó vett részt váltott műszakokban, összesen 15 millió liter vizet és negyedmillió liter oltóhab-koncentrátumot használtak fel. A vizet a közeli Grand Union csatornából és egy mesterséges tóból nyerték; ehhez a tűzoltók összesen 30 kilométernyi ideiglenes vezetéket fektettek le.
A kiégett telep 60 százalékát a Total olajvállalat birtokolta, de használta a létesítményeket a Texaco, a BP és a Shell is. A tartályokban nyersolajat, benzint, és a három közeli repülőtér - Heathrow, Luton és Stansted - kiszolgálására kerozint tároltak. A Heathrow innen kapta közvetlen vezetéken kerozinigényének harmadát, de a világ legnagyobb nemzetközi forgalmát lebonyolító repülőtér közölte, hogy megszervezte a kiesett mennyiség pótlását. A Total bejelentette, hogy angliai benzinkút-hálózatában előfordulhatnak "kisebb hiányok", de országos szinten nem várható ellátási fennakadás, mert a cég hozzá tud jutni üzemanyaghoz a többi 50, hasonló angliai telepről. A Buncefield volt az ötödik legnagyobb olajtároló Angliában.
A tűzvész azonban nemcsak a telepet használó olajcégeket érintette, hanem azt a csaknem négyszáz másik vállalatot is, amelyeknek a katasztrófaövezetbe eső, környező Maylands ipari és kereskedelmi övezetben vannak lerakataik. A Marks and Spencer kiskereskedelmi lánc például, amelynek Nagy-Britanniában exkluzív élelmiszer-áruházai is vannak, itt üzemelteti hat brit élelmiszer-lerakatának egyikét, és a környék lezárása miatt komoly ellátási fennakadásokkal küszködnek a cég londoni és környékbeli boltjai.
A Scottish and Newcastle-nek, a legnagyobb brit égetettszesz- és söripari csoportnak saját előzetes számításai szerint 10 millió font (3,7 milliárd forint) értékű bor- és égetettszesz-készlete veszett oda a tűzben, miután italnagykereskdelmi részlegének ellátó központját romba döntötte a detonáció. A londoni biztosítási ipar még nem végleges becslései szerint csak az olajtársaságokon kívüli helyi érdekeltségű cégcsoport biztosított értékekben keletkezett kára elérheti a 250-300 millió dollárt.
|